A januárban kezdődő Afrika Kupát beharangozó sorozatunk következő részében Togo válogatottját mutatjuk be.
Először is nézzük röviden a fontosabb tudnivalókat magáról az országról. Togót hivatalos nevén Togói Köztársaságnak nevezik, Afrika nyugati részén helyezkedik el. Területe kicsivel nagyobb, mint Magyarország fele, ennek is 4,2%-át víz borítja. A népessége körülbelül hat és fél millióra tehető. 1960. április 27-én kiáltották ki függetlenségüket Franciaországtól, hivatalos nyelvük azonban a francia maradt. Nyugatról Ghána, északról Burkina Faso, keletről Benin, délről pedig az Atlanti-óceán határolja. Az ország fővárosa Lomé.
Mint a legtöbb afrikai országban, Togóban is a labdarúgás a legnépszerűbb sportág, még annak ellenére is, hogy nincs különösebb múltja a sportnak és nem is képviselnek túl nagy erőt a kontinensen. 1965-ben bonyolították le az első szervezett bajnokságot, előtte főleg csak kisebb helyi tornákat rendeztek az országban. A válogatott, becenevükön a Karvalyok, legnagyobb sikere a 2006-os németországi világbajnokságra való kijutás volt. Abban a sikerben óriási szerepet vállalt Emmanuel Adebayor, aki a kvalifikációs meccsek során tizenegy gólt lőtt, többet, mint bármely más afrikai játékos a selejtezők alatt. A világbajnokság azonban nem tartogatott számukra meglepetéseket, Dél-Koreától, Svájctól és Franciaországtól is vereséget szenvedtek, hat gólt kaptak és mindössze csak egyet rúgtak, így a csoportmérkőzések után már utazhattak is haza.
A 2006-os világbajnokság egyik legfurcsább esete is Togo válogatottjához kapcsolódik. Az egész történet ott kezdődik, hogy a csapat már egy hónappal a vb rajtja előtt Németországban volt, hogy megszokja a körülményeket és alkalmazkodjon az új környezethez. A focisták később tiltakozásba kezdtek, mivel a beígért prémiumuk nem érkezett meg időben a szövetségtől. Otto Pfister a botrány hatására lemondott, majd visszatért, a togói szövetség tagja alkoholistának nevezte ezért pedig perrel fenyegetőzött. A Svájc elleni találkozó majdnem meghiúsult, amikor a játékosok prémiumuk elmaradása miatt már azzal fenyegetőztek, hogy nem hajlandóak lejátszani a mérkőzést. Az eset példátlan lett volna a világbajnokságok történetében és szerencsére a játékosok nem is váltották valóra fenyegetésüket, de ilyen légkörben nem lehetett könnyű felkészülni egyik találkozóra sem, így nem volt túl nagy meglepetés a vb újonc korai búcsúja.
A 2010-es világbajnokság és az Afrika Kupa selejtezőit együtt bonyolították le. A harmadik körben Togo Kamerunnal, Marokkóval és Gabonnal került egy csoportba. A négyes első helyezettje nem csak az Afrika Kupára, hanem a világbajnokságra is kvalifikálta magát, ezt a pozíciót Kamerun magabiztosan szerezte meg magának. A második és harmadik hely ANK indulást eredményezett a csapatoknak, így Gabon mögött Togo is kijutott a kontinenstornára, míg Marokkó csoportutolsóként egyik sorozatban sem indulhat el.
A togói válogatott hetedik részvételére készül az Afrika Nemzetek Kupáján. A csapat szövetségi kapitánya a francia Hubert Velud, aki 2009-ben vette át az együttes irányítását. A kontinensviadal B jelű csoportjába került a gárda, méghozzá Ghána, Elefántcsontpart és Burkina Faso társaságában. A világranglista 71. helyén állnak, míg a leggyengébbnek tartott ellenfelük Burkina Faso is 49. így aztán jól látszik, hogy papíron nem sok esélyük van még csak egy döntetlen elérésére sem, de amíg a Manchester City klasszisa, Emmanuel Adebayor vezeti őket, ki tudja, meddig szárnyalhatnak a Karvalyok.
Forrás: samsungsport.hu
Utolsó kommentek